Doktor Ara

ANJİNA PEKTORİS NEDİR?                                                        

24 Eylül 2018

Anjina pektoris, kalp kaslarına yeterli oksijenin sağlanamadığı durumlarda ve genelde göğüs kafesinin orta bölümünde ortaya çıkan rahatsızlık hissi olarak tanımlanabilir. Genelde göğüs orta hatta hissedilmekle beraber yansıyan ağrıya da sebep olabilir. Yansıyan ağrı çenede, boyunda, sağ veya sol kolda, sırtta veya epigastrik bölgede hissedilebilir. Özellikle epigastrik bölgede olduğu zaman sıklıkla mide ağrısı ile karıştırılabilir.

SEBEPLERİ NELERDİR?

En sık sebebi kalp damarlarında plak oluşumuna bağlı gelişen kanlanma bozukluklarıdır. Damarlarda daralmaya neden olan aterosklerotik plaklar hiperlipidemi-kolesterol yüksekliği olanlarda, sigara içenlerde, ailede kalp hastalığı bulunanlarda, diyabeti, hipertansiyonu, yeterli fiziksel aktivite yapmayanlarda oluşabilir. Bu tür anjinalar genellikle egzersizle, soğuk havaya maruziyetle, ağır yemekle veya stres ile tetiklenebilir. Dinlenmek veya dilaltı nitrat ile hasta 5-10 dk içerisinde rahatlar.

Ayrıca damarlarda spazm olması (damar düz kaslarında kasılmaya bağlı) anjinayı tetikleyebilir. Bu tür anjinalar (vazospastik anjina) genellikle gece veya istirahat esnasında ortaya çıkar. Damarlarda plak oluşumu ya hiç yoktur ya da hafif düzeydedir. Alkol veya sigara kullanımı, migren ilaçları, kokain bu tür anjinaları tetikleyebilir.

TEDAVİSİ NASILDIR?

Kalp damarlarında darlık bulunan hasta eğer kararlı anjinaya sahipse, yani plakta yırtılma ve damar içerisinde pıhtı oluşumu mevcut değilse, sadece ilaçlar ile tedavi edilebilir. İlaçların yetersiz olduğu durumlarda koroner anjiyografi yapılarak damar tıkanıklığının yeri ve düzeyi belirlenerek balon-stent ile veya koroner by-pass operasyonu ile tedavi edilebilir. Hangi tedavinin tercih edileceği hastanın damar yapısına ve plak oluşumunun yaygınlığına ve ciddiyetine bağlıdır.

Eğer hastanın anjinası kararsız ise yani son zamanlarda artış gösteren, istirahatte de mevcut olan anjinaları varsa, bu altta yatan plak yırtılmasını ve damar içerisinde pıhtı oluşumunun olduğunu gösterir. Böyle bir hastada acil koroner anjiyografi yapılması ve ona göre tedavi stratejisi belirlenmesi daha uygun olacaktır.

Posted in Bizden Haberler