Doktor Ara

BEDEN KİTLE İNDEKSİ ORANI DİYABET ve DOĞRU BESLENME

22 Mart 2018

Beden kitle indeksi; kilonun boyun metre cinsinden karesine oranıyla bulunan ve kişinin obezite derecesini belirlemede bize yardımcı olan bir parametredir. BKİ eğer 18-25 aralığında ise kilo normal, 25-30 arasında ise hafif kilolu, 30’un üstü ise obez olarak nitelendirilir. Vücut kitle indeksi arttıkça obezite ve diyabet riski artar.

Diyabette tıbbi beslenme tedavisi ideal kilo ağırlığı denetimi ve kan sekeri regülasyonu açısından önemlidir. İnsüline bağlı olmayan tip 2 diyabetlilerde doğru ve dengeli bir diyet programıyla değerler düzelir ve ilaç kullanmadan diyet yasam tarzı haline getirilerek ömür boyu diyabetten korunulur. Tip 1 de yani insüline bağımlı hastalarda ise insülin kullanımına göre diyet programı uygulanır ve kan sekeri regülasyonu sağlanır.

Eğer seker hastalığınız varsa; bunun size verilmiş bir ceza değil kendinize iyi bakmanız için bir neden olduğunu düşünmelisiniz. Muhakkak dahiliye yada endokrin doktorunuzla konuşup bir diyetisyen yardımıyla diyabet regülasyonunu sağlayabilir düzenli kontrollerinizle diyabet ile yaşamayı yada korunmayı öğrenebilirsiniz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Betül DEMİR

Posted in Bizden Haberler