Doktor Ara

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

Eklemlerde ağrı, kireçlenme, bel tutulması, boyun ağrısı, sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nin ilgi alanına girer. Fizik tedavinin kelime anlamı onarmaktır.

 

Yani eklem ve yumuşak dokuları etkileyen aletlerle çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme yöntemidir. Herhangi bir kaza sonrası işlevini yitiren bedenin çeşitli bölgelerinin veya organlarının tekrar eski işlevlerini kazanmasını sağlamak amacıyla fizik tedavi uygulanır.

 

Fizik tedavi dışarıdan uygulanan bir yöntemdir. Amaç, ağrıyı azaltmak ve eklem hareket açıklığını korumaktır. Böylelikle bireyin günlük yaşamının kolaylaştırılması hedeflenir.

 

Tedavi seanslar halinde yapılır. 1 – 1,5 saatlik toplam 15 – 20 seans uygulanır. Fizik tedavi gören bir hastada eklem kısıtlılığı mevcutsa fizyoterapistin yaptırdığı bazı hareketler sorunlu bölgede hafif ağrıya neden olabilir. Fizik tedavi sadece ağrı tedavisinde değil, bozulan kas mekanizmasının düzeltilmesinde de kullanılır.

 

Engelli kişileri topluma kazandırmak için uygulanan tedavilerin türüne rehabilitasyon denir. Rehabilitasyon tedavisi ekibinde fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist, psikolog ve sosyal hizmet uzmanı gibi kişiler yer alır. 

BRANŞ DOKTORLARIMIZ
Uzm. Dr. Hakan OĞUZHAN
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON UZMANI