Doktor Ara

MEME KANSERİ VE ERKEN TANISINDA TARAMA YÖNTEMLERİ

13 Ekim 2018

Meme kanseri Dünya’da kadınlar arasında en sık görülen tümördür. Genetik, çevresel, sosyobiyolojik, hormonal ve psikolojik etmenler meme kanseri oluşumunda rol oynayabilir. Bununla birlikte meme kanserli kadınların %70-%80’i bu risk faktörlerine sahip değildir.

 

KENDİ KENDİNİ MUAYENE

Ayna karşısında her iki meme karşılaştırılır, meme derisinde düzensizlik, asimetri, çekinti, meme başında kabuklanma, yara ve içeri çekilme gibi anormallikler kontrol edilir.

 

Ayna karşısında sağ el ile sol meme göğüs duvarı üzerine bastırılarak muayene edilir. Koltuk altı da muayene edilir. Meme ucu nazikçe sıkılarak meme ucundan akıntı olup olmadığı kontrol edilir. Sırt üstü yatarken sol el sağ meme yukarıdan aşağı muayene edilebilir. Aynı işlem sağ meme için de sol el ile yapılır.

 

Duş yaparken de muayene yapılabilir.

 

MEMENİN KLİNİK MUAYENESİ

 

20-40 yaş arası şikâyeti olmayan kadında 3 yılda bir, 40 yaşından sonra her yıl muayene olmalıdır. Menopoz öncesi kadınlarda adetten sonraki hafta muayene için en uygun zamandır.

 

RADYOLOJİK TARAMA (MAMOGRAFİ)

 

Meme kanseri taramasının temel amacı, hastalığı tedavi edilebilir evrede teşhis etmektir. Mamografi altın standart tarama testidir ve etkinliği tüm dünyada birçok kontrollü çalışma ile ispatlanmıştır.

 

Tarama programları, ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte; ülkemizde hedef popülasyon 40-69 aralığında kadınlardan oluşmaktadır.

 

Ailesel risk faktörleri ve muayenede şüpheli lezyon varlığında mamografi yaşı daha erkene çekilebilir.

 

Son yıllarda teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde mamografi cihazları da daha kullanışlı ve etkili hale gelmiştir. Kişinin mamografi sonucuna bakılarak, gerek görülürse ultrasonografi ve meme MR tetkiki ile tanısal değer arttırılabilir.

 

TARAMADA İZLENECEK YOL

 

<20 yaş                ->           HER AY KENDİ KENDİNİ MUAYENE

 

20-40 yaş             ->          HER AY KENDİ KENDİNİ MUAYENE, 3 YILDA BİR KLİNİK MUAYENEAİLESEL RİSK FAKTÖRLERİ VEYA ŞÜPHELİ MUAYENE BULGUSU VARSA 35 YAŞ ÜZERİ MAMOGRAFİ

 

40-49                    ->           HER AY KENDİ KENDİNİ MUAYENE, HER YIL KLİNİK MUAYENE VE 1-2 YILDA BİR MAMOGRAFİ

 

>50                        ->          HER AY KENDİ KENDİNİ MUAYENE, HER YIL KLİNİK MUAYENE VE MAMOGRAFİ

Posted in Bizden Haberler