Doktor Ara

PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR?

11 Nisan 2018

Parkinson hastalığı özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. 50 yaşından önce başlaması çok nadirdir. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık olarak iki kat daha sık olarak izlenmektedir.

Parkinson hastalığının belirtileri:

1.İstirahat halinde izlenen titreme (tremor)

2.Hareketlerin yavaşlaması (bradikinezi)

3.Pasif eklem hareketlerini zorlaştıran kaslarda sertleşme (rijidite)

4. Ayakta durma dengesinin bozulması (postural instabilite)

Parkinson hastalığının tipik bulguları ortaya çıkmaya başladığında yürürken kolları iki yanda normal şekilde sallamama, elde, bacaklarda veya çenede istirahat döneminde titreme, mimiklerin kaybının izlendiği maske yüz belirtisi, yazının giderek küçülmesi şeklinde zor okunur bir yazıya sahip olma, göz kıpma sayısında azalma, öne eğik ve yavaş şekilde yürüme, sık düşmeler, küçük adımlarla yürüme, donup kalmalar, hareketin ve konuşma hızının yavaşlaması, yutma bozuklukları, kabızlık, cinsel işlev bozuklukları, depresyon, psikoz, hayal görme, halüsinasyon, gündüz uyuklama hali, dürtü kontrol bozukluğu, ciltte yağlanmanın artması (sebore), bunama da izlenebilir.

Parkinson hastalığında temel tedavi ilaç tedavisidir.Özellikle beyinde azalmış olan dopaminin yerine konulması tedavinin ana hedefidir.Bununla beraber hastaların gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak için çeşitli destek tedavileri ve bakım unsurları da önemlidir.Günümüzde uygun hastalara beyin pili uygulaması da yapılabilmektedir.

Uzm. Dr. Mehmet GÜR

Nöroloji Uzmanı

Posted in Bizden Haberler