Doktor Ara

ZATÜRRE (PNÖMONİ)

26 Aralık 2018

Akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Bakteriler, virüsler, mantarlar yoluyla oluşur. Hastalık çoğunlukla kendi ağız, boğaz ve sindirim kanalındaki mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelir.  Vücut direncinin düşmesi, grip ve benzeri viral hastalıklar zemin hazırlar. Bazı türlerde sağlıklı kişilere de bulaşma riski vardır.

 

İleri yaş, kronik hastalıklar ( akciğer, kalp, böbrek hastalıkları, şeker, nörolojik hastalıklar), bağışıklık sisteminin etkileyen hastalıklar (AIDS, kan ve lenf bezi hastalıkları), sigara ve alkol kullanımı düşük sosyoekonomik düzey, kalabalık ortamda yaşam, hava kirliliği, kış mevsimi zatürreye zemin hazırlar.

 

Üşüme, titreme, ateş, öksürük, balgam ve yan ağrısıyla ortaya çıkar. Bazen de sinsi bir başlangıç vardır. Halsizlik, eklem ve kas ağrıları, bulantı, kusma gibi tipik belirtilerle de ortaya çıkabilir.

 

Muayene ve akciğer grafisiyle teşhis konur. Erken teşhis ölümleri azaltır. Birçoğu hafif düzeyde evde tedavi edilebilir. Orta ve ağır durumda olanlar serviste ve yoğun bakımda tedavi edilir.

 

Korumada dengeli beslenme, hijyenik yaşam, sık el yıkama, grip salgınlarında kalabalıkla temasın azaltılması, uzaktan selamlaşma, kronik hastalıkların iyi takibi, alkol ve sigara tüketilmemesi, ağız ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçmasına yol açan faktörlerin azaltılması gerekir. Yüksek riskli kişilerin grip ve pnömokok aşılarını yaptırması gerekir.

Posted in Bizden Haberler